Jak jíst s láskou?

Jezte s láskou ♥ K jídlu

Všechno, co v životě děláte, byste měli dělat s láskou. Jen tak to totiž můžetě dělat opravdu dobře a navíc si to ještě užijete. A nejinak je to s jídlem. Pokud nebudete mít jídlo rádi, nebudete ho rádi připravovat a konzumovat, nikdy nemůžete připravit jídlo, které bude Vám nebo Vašim blízkým potěšením i prospěchem. Naučte se užívat si výběr jídla v obchodě, jeho ukládání do lednice, volení toho nejlepšího receptu i zpracování surovin. A konečně mějte požitek z jeho konzumace. Naučte se mít rádi to, co jíte. Pokud budete jíst dobré kvalitní jídlo s odporem a myslet přitom na burger z mekáče, nebude to pro Vás mít takový přínos, jako když porozumíte jídlu, budete vědět, co Vám dá a z toho důvodu ho budete mít rádi. A nebojte se. I když je to dlouhá cesta, opravdu můžete Vaši mysl přeučit v tom, co hodnotit jako dobré, a co ne. Jednoduše o tom přemýšlejte.


Jezte s láskou ♥ Ke svému tělu

Jste to, co jíte. Je to klišé, ale taky je to krutá pravda. Přemýšlejte o tom, co jíte, jako o stavebních kamenech, které Vaše tělo tvoří. Budete postavení raději z toho, co stvořila sama příroda, nebo chcete mít v sobě látky vytvořené v laboratoři? Přemýšlejte, co Vám které jídlo může nabídnout z nutričního hlediska. Na to nemusíte mít žádné školy nebo kurzy. I sedláckým rozumem můžete rozeznat, jestli je více vitamínů a prospěšných látek v čerstvé zelenině a ovoci nebo v polotovaru, který vydrží ve stále stejné podobě i týden. Sledujte etikety na potravinách. Pokud už vůbec potravina seznam složení uvádí, a je tedy zpracovaná, vybírejte ty, které mají co nejmenší množství vyjmenovaných surovin a samozřejmě ty, které obsahují nejméně chemie.


Jezte s láskou ♥ K přírodě

Nemusíte být vegetariáni ani vegani. Ale přesto můžete jíst tak, aby to přírodu bolelo co nejméně. Je rozdíl mezi velkochovem, kde je nejdůležitější výdělek a nikdo se nestará o to, jak zvířata, ze kterých budeme zpracovávat živiny, žijí a mezi chovy, kde  je samozřejmě také důležité vydělat peníze, ale kde přemýšlejí také o welfare chovaných kusů. Protože pokud se má dobře zvíře, které Vám poskytne suroviny k Vašemu jídlu, máte se dobře i Vy.


Jezte s láskou ♥ K životnímu prostředí

Bio, fair trade a další často omýlané termíny. Nemusíte nutně chodit na farmářské trhy nebo do specializovaných prodejen a vybírat si ty nejdražší produkty. Zajímejte se ale o to, odkud jídlo, které chcete koupit, pochází. Kdo a jak jej pěstoval nebo choval.  Je skvělé podporovat producenty, kteří dodržují určité standardy a podporují welfare chovaných zvířat a snaží se hospodařit podle trvale udržitelného zemědělství. To znamená, že neruinují naši planetu, ale kladou důraz na to, aby to, co z ní vytěží, jí zase na jiném místě vrátili.


Jezte s láskou ♥ Ke svému regionu

Odjakživa mezi lidmi koluje teorie, že ideální strava je ta, která se získává poblíž Vašeho bydliště. Neznamená to, že musíte jíst jen mrkev, kterou vypěstujete na vlastní zahrádce. Znamená to ale, že většinu Vaší stravy by měly tvořit sezonní potraviny, které byly vypěstované ve Vašem regionu nebo Vaší zemi. Výhod takového stravování je hned několik. Příroda sama ví nejlíp, jaké živiny v průřezu celého roku zrovna potřebujete, a tak Vám je bude ideálně dávkovat do těch potravin, které se právě sklízí.  Na jaře a v léte máte na výběr obrovské množství čerstvé zeleniny a ovoce, na podzim a v zimě zase typické suroviny jako brambory, řepu, maso a podobně. Pamatujte, že čím blíže jsou potraviny, které kupujete, pěstované, tím čerstvější je můžete mít na svém stole.


Jezte s láskou ♥ Ke svým blízkým

Ať už krmíte svými výtvory partnera, sestru nebo své děti, přemýšlejte, co jim k jídlu dáváte. V jakémkoliv společenském svazku je to většinou jeden člověk, kterým ostatním vaří a krmí je. Tento člověk má tedy za ostatní určitou zodpovědnost. Protože Vám ostatní věří, krmte je jen těmi nejlepšími surovinami, které znáte a nejlepším jídlem, které umíte udělat.


Jezte s láskou ♥

A naposledy vezměte tato písmena i doslova. Nejezte rychle po cestě, v parku, ve fastfoodu, u televize. Udělejte si na jídlo čas. Vypněte televizi, odložte mobil a udělejte si večeři ve dvou, ve třech nebo ve více lidech a věnujte se opravdu pouze jídlu a sobě samým. Uvidíte, že se tak stane jídlo opravdovým požitkem a vychutnáte si jej daleko víc, než na sedačce s ovladačem v ruce.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..