Celozrnné velikonoční jidáše

Pokud jste ještě letos nepekli velikonoční medové jidáše, tak už máte nejvyšší čas. Podle tradice se totiž tyhle sladké malé dobroty pečou i jí právě na Zelený čtvrtek.

Na tomhle receptu mám ráda, že při pečení můžete dát volný průchod své fantazii. Všechny tvary pečiva sice vychází z vyválených “hadů”, ale dále už je jen na vás, jestli je stočíte do spirály, vytvoříte esíčka, suky, preclíky nebo třeba motaný provaz. A právě díky svým tvarům jidáše získaly i svoje jméno. Podle legendy totiž těsto vyválené do dlouhých provázků připomíná lano, na kterém se Jidáš oběsil. Podle jiné verze jsou výsledné tvary pečiva pokroucené stejně, jako byl Jidášův charakter.

 

 

Ať už své jméno získaly jakkoliv, na nadýchaných jemných jidáších si můžete pochutnat v celozrnné verzi, ale i v té klasické z bílé mouky. Stačí celozrnnou nahradit běžnou polohrubou moukou. A když vám na konci zbyde medovo-máslovo-rumový mix, kterým se čerstvě upečené jidáše vytažené z trouby potírají, přelijte ho do malé mističky a při pochutnávání na jidáších si do něj namočte každé sousto. To je totiž teprve něco!

 

 

INGREDIENCE

  • 250 g hladké mouky
  • 250 g celozrnné špaldové (nebo klasické polohrubé) mouky
  • 1/2 čerstvého droždí
  • 50 g třtinového cukru
  • 100 g povoleného másla
  • 2 vejce
  • 180 ml mléka
  • vanilka
  • citronová kůra
  • sůl
  • 2 lžíce medu
  • 20 ml rumu
 

RECEPT

  1. V menší misce si vytvořte kvásek. Mléko ohřejte tak, aby bylo trochu vlažné, do toho rozdrobte droždí, přidejte lžíci cukru a lžíci mouky. Kvásek nechejte na teplém místě asi 10 minut, než se mu na povrchu začnou tvořit bublinky.
  2. Mezitím můžete ve velké míse od robota odměřit obě mouky, přidejte 2 žloutky a 1 bílek (jeden si nechejte ještě na později na potření v pokojové teplotě). Dále cukr, polovinu povoleného másla, vanilku, špetku soli a citronovou kůru. V této fázi můžete přidat ještě nasekané oříšky nebo rozinky v rumu, já jsem ale nepřidávala nic. Nechte míchat a přidejte kvásek. Pokud se vám těsto zdá moc tuhé, můžete přidat trochu vlažného mléka, pokud naopak řídké, přidejte mouku. Po vypracování přikryjte těsto čistou utěrkou a nechte ho na teplém místě hodinu kynout. Můžete k tomu použít troubu, kterou na krátkou chvíli zapnete na nejnižší teplotu, aby se vyhřála, pak ji hned vypněte. V teplé troubě těsto nejlíp vykyne.
  3. Po hodině těsto na vále ještě rukama propracujte a začněte tvořit různé tvary, které vždy vychází z dlouhých uválených “hadů”. Z těsta můžete tvořit uzly, provázky, preclíky, esíčka, v podstatě cokoliv vás napadne. Vytvořené tvary nechejte na plechu vyloženém pečicím papírem ještě 20 minut kynout. Poté je potřete rozšlehaným bílkem a vložte do trouby rozpálené na 200 °C. Pečte asi 15 minut, až pečivo jemně zrůžoví.
  4. Upečené jidáše hned po vytažení z trouby potřete směsí zbylého másla, rumu a dvou lžic medu. Díky tomu se budou krásně lesknout a navíc získají úžasnou medovo-rumovou chuť. Nejlepší jsou ještě teplé, ale i po vychladnutí se dají sníst jen tak nebo s máslem a medem. Dobrou chuť a krásné Velikonoce!

 

 

 



2 thoughts on “Celozrnné velikonoční jidáše”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..