Mini Pavlova s ovocným přelivem

Pavlova je dezert původem z Austrálie. Možná právě proto je tak lehký a svěží. Na Pavlově, ať v klasické nebo téhle mini verzi, se mi nejvíc líbí asi to, jak šikovně spojuje sladkou chuť korpusu, jemnou chuť smetany a kyselou chuť ovoce. Je to perfektně vyvážený dezert, který se hodí ke kafi, ale který si taky můžete vychutnat úplně samostatně a nebudete z něj mít přeslazenou pusu, jako třeba z brownies nebo jiných čokoládových zákusků.

 

 

Všechny svoje recepty se vždycky snažím zařadit do správného ročního období. Myslím si totiž, že základ naší stravy by měl vycházet právě z toho, jaké je roční období a samozřejmě taky z toho, ve které části planety se zrovna nacházíme. Jíst v největší míře sezónní a lokální potraviny je totiž důležité nejen pro naše tělo. V létě čerstvé ovoce a zeleninu, na podzim a v zimě kořenovou zeleninu a na jaře zase čerstvou jarní zeleninu. Takže recept na mini Pavlovu bych vám měla dát spíš v létě. Na tomhle křehkém dezertu ale miluju právě to, že kromě čerstvého ovoce do něj můžete zužitkovat i jakékoliv jiné ovoce, které jste si jako vzpomínku na léto schovali do mrazáku nebo na podzim zavařili. Je tedy jedno, jestli se k receptu dostanete v létě a ozdobíte si ho čerstvými třešněmi nebo v zimě a zvolíte mražený červený rybíz. Důležité je jen to, abyste vytvořili rovnováhu mezi sladkou a kyselou chutí. Pokud máte ovoce kyselejší, jako třeba červený nebo černý rybíz nebo maliny, můžete přeliv osladit medem nebo další lžící cukru. Nezapomeňte ale na to, že úlohu sladkosti v tomto dezertu plní samotná bílková část. Ovoce má dezert spíše odlehčit, a tak jeho jemná kyselost není na škodu.

 

 

Na mini Pavlovách je úžasné taky to, že pokud si jich upečete víc, než zrovna spotřebujete, můžete je opatrně, tak aby se nerozlámaly, vložit do mrazáku, a pak je vytáhnout ve chvíli, kdy vám nečekaně přijde návštěva nebo dostanete chuť na něco dobrého. 

 

 

INGREDIENCE

  • 5 bílků
  • 250 g třtinového moučkového cukru
  • 1/2 lžičky sušené drcené vanilky
  • 1 lžička vinného octa
  • 33% smetana (ke šlehání)
  • čerstvé, mražené nebo zavařené ovoce

 

RECEPT

  1.  Hned na začátku si předehřejte troubu na 150 °C při klasickém pečení. V míse od robota začněte šlehat bílky s vanilkou a špetkou soli, která zajistí pevný sníh. Nejprve šlehejte bílky pomaleji a poté, co se začne tvořit pěna, můžete rychlost zvýšit. 
  2. Jakmile začne sníh houstnout, pomalu po lžících k němu můžete přidávat moučkový cukr. Vždy počkejte, až se první dávka pořádně zašlehá a až potom přidejte další. Nakonec do směsi kápněte asi lžičku vinného octa, po kterém bude sníh krásně lesklý. Pokud robota vypnete, vyjmete metlu a otočíte ji vzhůru nohama, měla by špička vyšlehaného sněhu mířit stále nahoru. V takovém případě je sníh dobře ušlehaný. Pokud se ale špička ohne dolů, je potřeba ještě chvíli šlehat. Pevný sníh je v tomto receptu dost zásadní, protože pokud nebude držet pohromadě, nepodaří se vám vytvořit ten správný tvar.
  3. Pokud nemáte zdobicí sáček se špičkou, který je k tomuto receptu ideální, použijte jakýkoliv jiný pevný potravinářský igelitový sáček. Třeba ten, který je určený pro mražení potravin. Sáček naplňte pevným sněhem a ustřihněte roh. Otvor v sáčku musí být malý, abyste byli schopni vytláčením sněhu tvořit malá kolečka. 
  4. Na plech vyložený pečicím papírem pak podle toho, jak velké výsledné Pavlovy chcete, nanášejte kolečka do tvaru mističky. Nejprve na papír nakreslete spirálu, která bude tvořit dno bílkové mističky a kolem toho pak vytvořte trochu vyšší stěny, které budou držet náplň minidezertu. Tohle všechno byste měli zvládnout jedním tahem tak, aby se vytvořila miska, která udrží šlehačku a ovoce uvnitř. Počítejte raději s tím, že se kolečka trochu rozjedou do stran a nechte jim na to na plechu prostor.
  5. Po vytvoření asi 7 až 10 koleček vložte plech do rozpálené trouby a snižte teplotu na 120 °C. Pavlovy pečte asi 50 minut a ze začátku troubu vůbec neotevírejte. Ke konci už můžete zkontrolovat poklepem, jestli jsou mističky pořádně pevné a křupavé. Neměly by příliš ztmavnout, typická barva Pavlovy i mini Pavlov je bílá. Jakmile jsou dortíčky pevné a nepropadají se, vypněte troubu a nechte ji vychladnout společně s Pavlovami uvnitř. 
  6. Správná Pavlova má být křupavá navenek, ale uvnitř vláčná. K tomu vám pomůže náplň. V této fázi už recept pokračuje podle vás a podle toho, jaké ovoce jste si na plnění vybrali. V podstatě jakékoliv ovoce ale můžete zpracovat jako přeliv. Očištěné a nakrájené na menší kusy ho vložte do malého hrnce,  přidejte lžící třtinového cukru, podlijte trochou vody a nechte pár minut dusit. Hotový přeliv by měl mít konzistenci sirupu s kousky ovoce. Stačí jen tak hustý, aby se lehce rozlil po dezertu, ale aby zároveň nevytekl po celém talíři.
  7. Těsně před podáváním vyšlehejte 33% smetanu, té ze spreje se vyhněte obloukem. Když už se pečete s Pavlovami, byla by škoda si tu snahu pokazit instantní šlehačkou, no ne? Ta chuť se nedá srovnat s vyšlehanou smetanou.
  8. Připravené mističky naplňte lžící nebo dvěma vyšlehané smetany a přelijte ovocem. A máte hotovo 🙂 

 

 

 



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..